Okeāna akvārijs Negobmbo spēļlaukumā. Šrilanka

Ja manā vēlmju grozā būtu jāievieto sapņu vietas, tad es noteikti ieliktu visu pasaules karti. Planēta zeme kā brīnumu kopums iekārdināja bērnībā, lasot neskaitāmas Džeka Londona, Žila Verna un visus pasaules stāstu un piedzīvojumu krājumus. Vesterna filmas par indiāņiem dvēselē kliedza pēc brīvības un stundas pavadītas ceļojumu lappusēs veda dziļāk veidojošā kaislībā. Indijas okeāna asara ģeogrāfijas stundās likās kā nesasniedzams brīnums. Bet te nu mēs esam. Dienā, kad no šīs pašas salas viesojošies draugi Londonā pavēstīja, ka blakus esošais iemīļotais veikals ir šrilankiešu nevis indiešu, mēs apsolījāmies, ka kādu dienu nokļūsim turp paši. Āzijas ceļojums plūda savu straumi, kad Valdasa dzimšanas diena sakrita ar izdevīgāk aviobiļešu cenām. Un te nu mēs stāvam. Nakts vidū Šrilankas lidostā. Tikai dažas nedēļas pirms ziemeļdaļa virs Kolombo cieta no spēcīgām lietusgāzēm, kam sekoja plūdi ar tūkstošiem evakuētiem iedzīvotājiem un neskaitāmiem bojā gājušajiem. Domās jau iztirzājot iespējamos darbības plānus, mēs nolemjam riskēt, jo cietušajai valstij zaudēt tūrisma ienākumus ir vēl smagāks trieciens par jau esošo. Un ne velti. Tūrisma neskartajos apskates objektos viss rit savu gaitu un nekas neliecina par notikušo katastrofu.

img_1193
Tuk tuk atpūšas pludmalē
Okeāna kapučino viļņu putas
Okeāna kapučino viļņu putas

Lai pilnībā izbaudītu Šrilanku, atliek vien vadīties pēc masonu ietekmes mēnešiem, kas salu sadala dienvidrietumu un dienvidaustrumu daļās, atstājot vidieni neskartu. Spēcīgo vētru un lietus dēļ mūsu apmeklētajā jūnijā salas dienvidu pludmales ir bīstamas un nebaudāmas. Turpretim austrumu daļa dun tūrisma basos un aicina ielūkoties.
Ņemot vērā, ka Kolombo, (kas maldīgi tiek uzskatīta par galvaspilsētu, jo oficiālā galvaspilsēta ar valdības iestādēm atrodas Sri Jayawardenepura Kotte), lidosta patiesībā ir vairākas reizes tuvāka okeāna piekrastes pilsētai Negombo, nakts melnumā mēs ierušināmies tuk tuk un sākam ilgo meklēšanas ceļu uz rezervēto viesnīcu. Izcēluši darbinieku no saldā sapņa, mēs tiekam uzvesti pa atvērto kāpņu ceļu uz ceturto stāvu. Milzīga kopējā balkona ieskauti, atrodas mūsu apartamenti. Vējš gaudo mosonu dziesmu un es jūtu sāļo okeāna smaržu. Zilganmelna tumsa aizvērusi acis kopā ar vietējo namiem. Bet vājš atspulgs kliedz, ka ūdens tepat blakām- vien 30m no mums. Pārgurums spiež, bet mēs vēl mirkli ieslīgstam atpūtas krēslos uz terases, lai pirms miega paklausītos vareno vēju un viļņu deju, kas irdina smiltis un sačukstas kokospalmu zaros.

No rīta tikai kārtīgi ieraugām, kur esam palikuši pa nakti. Kafija ar skatu uz okeānu.
No rīta tikai kārtīgi ieraugām, kur esam palikuši pa nakti. Kafija ar skatu uz okeānu.

img_1223
Negombo iemīlēties var zvejnieks. Zivju mīlis. Makšķernieks. Burātājs. Laivotājs. Copētājs. Nāru meklētājs. Es ieķeros sadaļā- mīlis. Tāpēc ceļamies pirms pieciem rītā, lai paspētu apbrīnot tos gigantus, ko simtiem ķērāju no savām nakts medībām izvilkuši rīta andelē. Laivas un tīkli krastos lēzeni šūpojas. Tālumā viļņos aizsteidzas milzu buru plosti. Uz tilta kāds ubags rīta brokastis noķert cer paspēt. Tunči, kas garāki par mani, tiek lādēti mašīnu bagāžniekos un vēlak tiek pārdoti brezenta maisos rindiņās uz zemes. Kravas mašīnas pilnas ar ledu- salādē, izlādē, ielādē. Steiki un kalmāri, haizivis, sardīnes un astoņkāji. Gumijniekos ietērpti muskuļu kalni liek milzu zivju gabalus pār plecu un lādē kastēs. Ap bagāžnieku piesieta raja zaudē balansu savam vadītājam. Lēnām iesvīst miegains rīts un kvēlspuldžu gaismas izslēdzas līdz nakamajam rītam.
Otrpus lagūnai savus mazo zivteļu tūkstošus kumulos iesāla darbīgas rokas. No lieliem virvju groziem rozā kalmārus rindās kārto sieviešu armija. Tunču baram tiek nocirstas galvas un ķidātas sirdis, ko neganti ķērcošas treknas vārnas aprīt gaida. Blakus izpītā segā vēlreizi saulei atdodas sakaltētu zivju miesu rindas. Okeāns ieputo sevi kapučīno cienīgās putās. Un es sapņoju par sālsūdens svaigo zivju nebeidzamo variāciju uz sava ikvakara vakariņu galda.

Simtiem vārnu, kur vien jūt zivju smaku
Simtiem vārnu, kur vien jūt zivju smaku

img_1225

img_1184 img_1187 img_1188 img_1190 img_1194 img_1196 img_1199 img_1218 img_1222 img_1216 img_1212 img_1210 img_1209 img_1208 img_1203 img_1200