Sa Pa, Ziemeļvjetnama 1.daļa

Ar Vjetnamu ir gluži kā ar lapsenēm. Krāšņuma un skaistuma dēļ apžilbina, bet negaidītais raksturs un māņus gājieni liek uzmanīties un izvērtēt katru informāciju Ar īpašu piesardzību. Trakojoši agresīvi bīstama un tajā pat laikā var atklāties tīrradņa vienkāršībā. Vjetnamu gribējās tik ļoti, ka bijām gatavi veltīt trīs mēnešus sava ceļojuma, tomēr pēdējā brīdī vīzas un vēlme iepazīt citas valstis guva virsroku, ar domu, ka nākamajā reizē dosimies dienvidVjetamas virzienā. Kāpēc tikai Ziemeļi, kad divu nedēļu atpūtnieki steidzas izskriet no dienvidiem līdz galējiem ziemeļiem vai pretēji?! Tāpēc, ka ziemeļos esošās kalnu ciltis ar rīsu laukiem un tradicionālajiem tirgiem iekārdināja visas maņu kārpiņas, lai mēs mēnesi nesteidzīgi izbaudītu kalnu gaisu un ieleju skaistumu.

Sapa. Salvena ar kalnaino dabas ainavu un skaisti iekoptajiem rīsu laukiem un būdama ceļvežu obligāto apskates objektu ierakstā, ir tieši tik pat neciešama, cik varētu likties. Tūristu tūkstoši, kas katru gadu pārpludina kādreizējo pasaules aizmirsto mazo ciematu, pievilina tradicionāli ģērbtās sievas un meitas no blakus kalnu ielejām. Kā arī patīkami vēsais kalnu klimats, kas sniedz atpūtu no allaž agresīvās saules ieleju rajonos. Tūrisma paketes Vjetnamā ir tik atsrādātas, lai izvilinātu dolārus no tūristu maciņiem, pat nepakustinot smadzenes. Minibuss piebrauc pie tava hoteļa galvaspilsētā Hanoi, aizved līdz starppilsētu autobusam vai nakts vilcienam, kur pēc 7h brauciena pretī tevi sagaida Sapas viesu nama pārstāvis, kurš uzsēdina tevi uz motocikla un aizripina uz galamērķi. Tālāk seko gājiens starp rīsu terasēm, kalnu pakājēm un ielejām uz ciematu, kur tradicionālo cilšu ieskauts baudīsi pasakaini pagatavotus ēdienus un apmainīsies ar pieredzi starp citiem nejaušiem ceļabiedriem. Nākamjā rītā turpinās pārgājiens līdz blakus ciematam ar ūdenskritumu un minibuss jau gaida, lai vestu līdz Sapai un ieliktu tevi vilcienā/autobusā atpakaļ uz galvaspilsētu. Un tas viss 24h laikā. Ja vēlme piemaksāt, ir iespēja dienas braucieniem uz vairāku stundu attālumā esošajiem tradicionālajiem tirgiem, kas atkarībā no nedēļas dienas, atrodas dažādu ciemu lokācijas vietās. Tam visam pa vidu neskaitāmas vietējās dāmas, kuras viegli atšķirt atkarībā no katrai ciltij īpašām drēbju kārtām, kas mēģinās pārdot ar roku darināmus iztrādājumus, stundām ilgi sekos pastaigās, izmantojot par sarunvalodu angļu valodu, kas iemācīta apgrozoties starp ceļotājiem. Melnā hmong un sarkanā dzao cilts ir visvairāk manāma Sapas ielās, nepalaižot garām nevienu tūrista dvēseli.
Tam visam ir viens BET. Tas viss ir izdarāms vismaz uz pusi lētāk, ja plāno visu pats un savas dienas rimti izbaudi, iepazīstot pasakaini skaisto ZiemeļVjetnamas ziemeļu daļu pats. Pusotra nedēļa, kurā par bāzes vietu izmantojām ciematu Sapu, atklāja daudzo pārgājienu iespējas, lai nesteidzoties izpētītu apkārtni.
Cat Cat ciemats

Visvienkāršākais pārgājienu maršruts, kas sākas tieši pie Sapas ciemata robežas, ir uz Cat Cat ciematu. Zigzagā vijoties lejā no kalna un samaksājot ieeju kantorī, labi atzīmēta taka ved cauri vietējo mājām, kur iespējams nopirkt žāvētu bufalo gaļu, izslāpušajiem atveldzēties, nopirkt krāšņus izstrādājumus un iepazīt vietējo sadzīvi. Cat Cat ciemats, lai arī tūristu izrādēm pa pusei izstādīts, ir kā iesildīšanās pārgājiens pirms nopietnāka ceļa. Neskaitāmie pakāpieni ved caur bambusu alejai, garām varenām upēm un mutuļojošiem ūdenskritumiem. Laiskas cūkas iekritušas dubļu lāvā, dienas pavada goējoties saulē. Vietējās sievas no melnā hmong cilts pārdot austas segas un krāsainas mīkstās mantas bērniem. Melnie garie mati satīti vairākas reizes ar galvvidu un nostiprināti ar ķemmi. Kāju stilbus rotā melnas zamša lentas. Raupja pinuma grozos ir līdz visa iedzīve- kad dienas tiek pavadītas tālu prom no kalnu ciematiem. Lietussargs, kas pasargās no saules, ūdens pudele, telefons un suvenīei, lai nepalaistu garām izdevību kaut ko pārdot. Lai justos izklaidēts, ir iespējams izīrēt tradicionālo tērpu un paskatīties tautas dejotājus lēni grozoties mūzikas ritmā. Mēs paejam garām aicinošiem motociklu taksistiem, kas gatavi jebkurā mirklī uzvest mūs atpkaļ zigzagainajā kalnā. Ceļu pagriezienos izvietotās kafejnīcas paver brīnišķīgu skatu uz ielejā izvietoto Cat cat ciematu, lai ievilinātu uz tasi kafijas. Uz metāla šķīvja čurkst vēl karstā eļļā čurkstoša vista, sasūkusies kopā ar citronzāli. Vaļējā logā līgojas koku galotnes. Un uz brīdi pazūd uzmacīgo pārdevēju skaņa ielās, kas uzglūn visos stūros un diennakts laikos. North Face pakaļdarinājumi uzglūn visos ielu stūros. Turpat līdzās nokrauta produkcija ar blašķēm, krekliem, makiem un nažiem ar CCCP simboliku. Mīlestība uz komunismu ir atgādinājums par Vjetnamas skarbo vēsturi.

 

img_1521 img_1522 img_1523 img_1524 img_1525 img_1526 img_1527 img_1528 img_1529 img_1531
Apkārtnes izpēte motorollera mugurā

Vēja brāzmas ieslīd ķiverē un serpentīnu ceļš ved augstāk kalnos, pa ceļam kārdinot ar rožu terasēm un rīsu terasēm. Ir vērts izīrēt motorolleru, lai uz dienu aizmirstos no tūristu masām un krāsainā cilšu pūļa. Paraudzīties acīs augstākajai Fansipan kalna virsotnei, kas ar 3143 metriem ir augstākā visā Indoķīnā. Izbraukāt asfaltu augstākajā 2000mvjl šosejā un paklusēt ar kafijas krūzi rokās. Iebrist pārgājiena takās un apciemot zaļām sūnām pārklāto Mīlestības ūdenskritumu un lielceļa malā dunošo Sudraba (Silver jebt Bac Tac) ūdenskritumu. Sapirkties vietējo tirgū tumīgus banānus un ananāsu kalnus, un iekosties svaigi grillētajā dārzeņu maizītē ar olu. Ielu malās smaržo pēc žāvētas gaļas, milzu mandeļu un makadamia riekstu maisi aicina pagaršot. Klīstot no vienas kafejnīcas uz otru, kalnu ciemu vecākā paaudze mēģina pārdot noķertos putnus iesprostotus mazos būrīšos un mežā izraktās savvaļas orhidejas stādus. Vakaros ielas piepildās ar grillētu cūku miesas smaržu- uzmauktas uz metāla stieņiem, tās stundām lēni grozītas vietējo restorānu ieeju priekšās. Vistu kāju nagi sastutēti pret debesīm atgādina kādu raganu teiku, tiem blakus dzīvji krabji lien augšup pa milzu bļodas malām. Sapa uzlādē ar iespaidiem tikpat daudz, cik nogurdina no pārsātinājuma.

img_1519

Vietu kājas
Vietu kājas
Flower hmong sieviete
Flower hmong sieviete

img_1539

Love waterfall
Love waterfall

img_1541 img_1542 img_1543 img_1544 img_1545