Gaiļu cīņas. Bali. Indonēzija

Rīts sākas ar saullēktu dažus simtus metru no mūsu apmešanās vietas Bali salas ziemeļu kalnu daļā Indonēzijā. Vērojot neskaitāmās lukturu gaismas spirālveidīgi apņemot Batur vulkāna sānus, ieslīd lēnīgs mierpilnums. Lai arī virsotnes iekarošana zvaigžņu pavadījumā, ir patiesi izmēģināt vērts piedzīvojums, šorīt iekšējā sajūta steidz atklāt, ka esam vispiemērotākajā un nekādu piepūli nesagādojāšā skatu punktā. Mākoņu ieskauts rītā sārtojas ne tikai vulkāns, bet arī otrpus ezeram esošie kalni, kuru pakājē atspīd ciematu māju acis.

Saullēktu gaidot
Saullēktu gaidot

img_1495

Zilā rītausma pārvēršas dedzinošā svelmē un mēs kāpjam uz motorollera, lai turpinātu ceļu dziļāk Bali ziemeļos. Ceļš vijas arvien stāvākās nogāzēs un uz brīdi mēs atvelkam piespiedu pauzi, kad horizontālie riteņi piespiež kāju stilbus pret izdragāto akmeņu ceļu. Tā dzīvē piederās- ievainojumus nesaņem tikai tie, kas nemēģina. Tas viss ir nieks un mēs turpinām ceļu ar noskrambātiem ceļiem un elkoņiem arvien šaurākos grants ceļos augšup, kam seko tikpat strauji nesošs ceļš lejup. Braucot arvien uzmanīgāk un lēnāk, priekšējā motorollera bremze pārkarst un ik pa laikam nākas piestāt ceļa malā un pavērot zaļo nokrāsu ieleju, līdz varam turpināt drošu braukšanu.

img_1490 img_1491 img_1489 img_1488

Braucot cauri neskaitāmiem ceļa malā sarindotiem motorolleriem, skats paveras uz aplī kopā sastājušajiem vīriešiem. Es lūdzu apstāties. Tas ir tieši tas, ko sen biju kārojusi redzēt savām acīm. Gaiļu kaujas. Man atklājas dominējoša vīriešu pasaule, kuri neskaitāmās paaudzēs lepni uzturējuši šo tradīciju. Kopš 1981 gada Indonēzijas valdības oficiāli aizliegusi izmantot cīņas kā azartspēles. Bet tur, kur valsts polistikā ēna neieslīd, gaiļu cīņas zeļ plašumā. Vēsturiski hinduisti, kas dominē Bali salā, asins izliešanu jeb tabuh rah saista ar attīrīšanās rituālu un ļauno garu aizdzīšanu, reliģiskā ceremonijā izmantojot gaiļu cīņas, lai ziedotu asinis. Šādas gaiļu cīņas ir neatsverama daļa tempļa festivālos un reliģiozās ceremonijās. Es neatbalstu nekādā jomā dzīvnieku spīdzināšanu un upurēšanu. Tajā pat laikā es droši saku, ka es nogalinu, ikdienā uz sava šķīvja lepni novietotu grillētu virstu spārniņus, liellopa steiku un aknu pastēti. Un nezinu, vai veģetārisms ierindosies manā pavārgrāmatā.

Jā, gaiļu cīņas negatīvais aspekts ir kaislība vērot nogalināšanas procesu, apvienojot to ar atkarību uz naudas spēlēšanu. Nav svarīgi, vai likmes tiek liktas Bingo mājā Londonas ielās vai monētas mestas tumšā piesmēķētā laimētavā dziļi latgalē. Es neatbalsu azartspēles, kas iedzen neskaitāmas ģimenes nabadzības postā, dažkārt vienā raundā zaudējot saimes mājas. Bet naivi būtu iedomāties, ka to visu varētu aizliegt un iznīdēt vienā dienā. Notikumu, kas tik dziļi iesēdies pārmantotības gēnā. Manī kņud ziņkāre. Redzēt savām acīm kultūras un reliģijas daļu, nevis, lai kritizētu, bet piedzīvotu. Simtiem vīriešu spiežas un grūstas ap izveidoto ringu. Koku galos sakāpuši zēni jaunāki par sešiem gadiem, blakus manai kājai trinas un ķērc somā ielikts viens no notikuma varoņiem. Viņa saimnieks- zobus zaudējis sirmgalvis smaida savu tukšo smaidu un pievelk somu sev tuvāk. Gailis baliešiem ir ne tikai mājdzīvnieks, tradīcijas un reliģijas ceremonijas simbols, tas sevī iemieso vīrieša varu, stiprumu un gluži kā angļu valodā “cock” ir arī locekļa nozīme. Tāpēc zaudētajs zaudē ne tikai naudu, bet arī godu un lepnumu.

Simboliska skulptūra..
Simboliska skulptūra..

Šajā vīriešu pasaulē, kur nav nevienas sievietes, visi ir pārāk aizņemti, lai dzītu mani prom. Galu galā es skaitos ārzemniece un vairāk vai mazāk šeit dzīvojošo sieviešu noteikumi uz manis neattiecas, ja reiz esmu tik bezkaunīga, lai šeit atrastos. Pirms kaujas gaiļi tiek uzkurināti, raupji velkot plaukstu pār galvu, un katram tiek meklēts pretinieks. Vairākus mēnešus vai pat gadus ar īpašu gādību saimnieks rūpējas un baro ar pašu labāko savus gaiļus, lai cīņas dienā tas būtu spēcīgākais. Katram muskuļu kilogramam var izrādīties izšķirošā nozīme cīņā par dzīvību un nāvi. Ievietoti speciāli pītos bambusa grozos, tie izkliedz savu kigerigū saucienienu garāmgājējiem. Ielu malās un māju pagalmos tie novietoti neskaitāmās rindās, lai pierastu pie cilvēku sabiedrības un satiksmes trokšņiem, lai izšķirošajā cīņas dienā nebaidētu vīriešu pūlis. Ap kreiso kāju cieši notīts sarkans striķis, kurā iespiests spīdīgs asmenis, ko dēvē par taji. Tas ir arī kaujas ierocis, kas piebeigs vienu vai otru cīņas biedru, visbiežāk pārgriežot kakla artēriju.
Mirklī, kad visi sāk aplī monotoni runāt un nodot naudu sešiem viducī skaļi saucošiem vīriešiem, ir jūtams, ka tūlīt sāksies. Gaisā virmo elektrizēta vibrācija. Sanākušo acis fokusējas uz diviem viducī noliktajiem kaujas gaiļiem. Likmes ir salīdzinoši augstas, ņemot vērā lielākoties ciemos dzīvojošos un maz pelnošos vīriešus. Kauja ilgst tieši divas minūtes un līdz ar apklusušajiem ļautiņiem, viducī nekustīgs guļ viens no krāšņo spalvu nesošajiem gaiļiem, kas tūlīt arī tiek aiznest metrus tālāk nokaut un noplūkt. Izvārīts garšaugu zupā, tas tiks uzvarētājam. Kāds ringa viducī pirkstu galos paceļ zemē notecējušās zaudētāja asinis un iesmērē tās spalvās savam gailim. Bieži zaudētāji ir abi, jo no iegūtajām brūcēm dzīvotspējīgs nav neviens.

img_1672 img_1674 img_1673 img_1671

dsc_0067-iloveimg-resized
Lai arī gaiļi instinktīvi izrāda agresiju viens pret otru, pirms kaujas tiek pārbaudīts, vai pretinieki ir pietiekami agresīvi viens pret otru

dsc_0073-iloveimg-resized dsc_0011-iloveimg-resized

Tūlīt arī gailis tiek noplūktas un izvārīts zupā
Tūlīt arī gailis tiek noplūktas un izvārīts zupā

Tūlīt jau sākas nākamo divu kaujas gaiļu meklēšana un likmju izteikšana. Mēs atstājam karstasinīgi kaujā aizrautos baliešus, lai trauktos uz ziemeļu pludmalēm, garām rīsu terašu ielejām un baudītu kalnainos skatus.

img_1496