Nusa Penida. Indonēzija

Nusa Penida nenāk viegli, ja vēlme ar visu transportlīdzekli pārcelties pāri no Bali ostas Padangbai. Četras stundas ar minēšanu, vai šis prāmis beidzot būs īstais. Izlasīta grāmata un laiks doties. Nusa Penida noteikti neko daudz neizteiks pat tiem, kas apciemojuši “paradīzes salu” Bali. Lai arī tūrisma vējdzirnavas lēni iegriezušās un var just tuvojošās pārmaiņas, Nusa Penida ir savvaļas pērle. Nesabojāta, nepārbāzta un neizlutināta.

Patiesākā vieta, kur atslābināties, iepazīties ar baliešu kultūru, virtuvi un draudzīgajiem cilvēkiem. Uzkāpt kalnā un aizbraukt pameditēt kādā no tempļiem. Stāvie krasti, kas sasniedzami pa lausku neceļiem, izdangātām bedrēm un izčūskotiem pagriezieniem, atklāj elpu aizraujošus skatus. Okeāna zilais ūdens ar pārpasaulīgu spēku triec viļņus pret asajām klinšu aizām, kur augšpusē zvaniņiem apkārtas ganās govis. Vēju ieskauti līči un grūti pieejamas lagūnas, eņģeļu pludmales snorkelēšanai un kilometriem garas jūras zāļu audzētavas. Apmaldīties ir vērts. Tāpat kā apstāties ik pa laikam un pacelt ceļa malās sabirušos pulmeriju ziedus- baltos, dzeltenos un rozā. Aizspraust tos aiz matu šķipsnām un ievilkt saldo smaržu nāsīs, lai noreibtu.

dsc_0005

image

Es stāvu “Salauztās pludmales”(Broken beach) kraujas malā un veros lejup neticami zilajā okeāna ūdenī. Saule lauž gaismu ūdens virsmā un acīm paveras dzidrā okeāna dzelme. Un tur lejā- metrus trīsdesmit zem manis, divmetrīgas mantrajas lido ūdens dzelmē. Milzu spārni cēli cilājas un es redzu viņu acis lūkojamies augšup. Turpat netālu no viņas peld snorkelētājs- meklēdams tieši viņas- mantrajas, tā arī nezinādams par patiesībā tuvo klātbūtni.

dsc_0060

Zem manis milzu mantrajas
Zem manis milzu mantrajas

dsc_0091

 

Hugo tur mani pie rokas. Karsta saules zvaigzne laižas degdama lejup gar horizontu, un mēs esam vienīgie kilometra rādiusā, kas bradā dienā iesilušajā ūdenī. Gaismas stari ieķērušies ūdens noskalotos pāļos un zvejastīklu caurumos. Nusa Penida salas ziemeļudaļā krasta līnija nosēta ar sarindotām būdelēm, stāviem akmens aizsargžogiem un aļģēm apaugušām kāpnēm, kas taisnā ceļā no mājelēm ved uz pludmali. Katrai saimniecībai pa savām personīgajām kāpnēm. Tieši uz darba lauku. Atšķīrībā no zemniekiem, kas iekopj rīsu, kāpostu vai topiokas laukus, šie salas iedzīvotāji nodarbojas ar jūras zāļu dārzniecību/jūrsaimniekošanu/augievākšanu. Dienas laikā, brienot cauri viļņiem, sievas un vīri liecas no okeāna zemes lasīt lielos tīklgrozos elestīgas zarainās zāles. Šīs zāles tiks transportētas uz Ķīnu vai uz blakus salu- Javu. Nevis, lai notiesātu, bet tiktu izmanotas gumijas sandelēs, plastmasas izstrādājumos un kosmētikā.

dsc_0112

img_1001 img_1003 img_1005 img_1007

Angels pludmale ir viena no piesaistes vietām, kas pievilina kā bites uz medu. Ne velti- tirkīzzilā okeāna pludmale ar baltajām smiltīm, neticami krāsainām zivīm un koraļļiem, ir kā radīta laiskai atpūtai ar ģimeni. Ūdens ieskaita izslējusies miniatūra sala, kurai pašā virsotnē uzsliets hindu templis. Balieši nudien zin, kā apvienot reliģiju ar dabas brīnumiem. Drusciņ tālāk no sauļoties kārajiem ķermeņiem, augšup kalnā ved kāpnes. Pārdesmit minūtes un atklājas pilnīgi vientuļa pludmale. Mēs iebrienam smiltīs, ķeram viļņu šaltis un baudām netraucētu vientulības devu. Pāris tūristi uz brīdi ieskrien nofotografēties, bet nepaliek ilgāk par desmit minūtēm. Smilšu pilis, griemežvāku celtnes un izskaloto koku cietokšņi ir mūsu rīcībā. Dodu vēl vienu iespēju Paulu Koelju un iegrimstu autora izdomātajā pasaulē.

dsc_0003
Mērojot ceļu pa kāpnēm gar Angels beach var nonākt pilnīi neapdzīvotā pludmalē

dsc_0065 dsc_0060 dsc_0066 dsc_0008 dsc_0005

Lai arī ceļš ir samērā viegli pieejams, satiktie ceļotāji viens pēc otra atzīstas, ka ir slīdējuši vai krituši no motorolleriem un guvuši ievainojumus. Neskatoties uz pāris automašīnām, kas vizina maksātspējīgus tūristus, par pārvietošanās līdzekli Nusa Penidas balieši izmanto transportu uz diviem riteņiem. Motorizētu. Litrīgām kanniņām rokās, skolēni, tik jauni kā septiņi, astoņi gadi, uzpilda savus spēkratus starp skolu un mājām. Meitenes, sapītām melnām bizēm ved viena otru. Priekšā starp kājām iespiedies suns un vējā plīvojošas pierakstu burtnīcas. Ar bērniem neviens te neauklējas un , vadīt motorollera vai mopēda stūri iemācās ātrāk kā braukt ar riteni. Pārzinot izdangātās bedres, bērni mūs sveicina un apdzen, manervējot pa akmens lausku ceļiem, nepārredzamajiem pagrieziem un straujiem pakalniem lejup. Ceļa malās iedzīvotāju sadzīves ainas var lasīt kā atvērtu grāmatu. Stāsti no miniscēnām piepildās ar iespaidiem un kā apstādināts stopkadrs iemieso ikdienas ritmu. Trīs sievas apstājušas koka budulu ar garām koka vālēm ritmiski miltos berž kasavas saknes. Mākoņiem izklīstot acīm paveras pretējā pusē izslējušais Bali salas milzu kalns, kas kā gigantisks milzis apsēdies meditē rīta saulē. Piramīdās sakrautas ūdens zāles pāršķiro vecas sievas. Smaržo pēc hlora un jiftīga sālsūdens. Sārtas, zaļas un baltas zāles sašķirotas žāvējas māju pagalmos un ceļa malās. Iebriduši savos okeāna laukos līdz viduklim, uz lielas riepu kameras uzstutēta pītā groza, savu ražu novāc ūdens zāļu zemnieki. Uz tuvējiem klosteriem steidzas hinduistu grupa. Sievu krāsainās mežģīņu blūzes apsietas ar lentu, kājas slēpjas zem sargona rakstainā ornamenta. Vīrieši apjozuši lakatus ap galvu zibina savus baltos smaidus. Te atrodas viens no svarīgākajiem bali hinduistu tempļiem- dziļi alu kompleksā. Mēs metamies četrāpus, lai ielīstu pa mazo ieejas atvērumu. Augums pieskaras alas griestiem un bezgaisa telpa liek noelsties pateicībā, ka bez mums atrodas vien pāris lūdzēju, nevis simtiem svētceļnieku. Mēs tiekam aicināti dziļāk alā un īsā ceremonijā, apšļakstot sejā svēto ūdeni, piere, deniņi un kakls tiek pie rīsiem un ap roku tiem apsieta balts, melns un sarkans dzijas pavediens.

Zāles kaltējas saulē
Zāles kaltējas saulē
Jūras zāļu lauki
Jūras zāļu lauki
Ieja alā-templī
Ieja alā-templī

img_1020 img_1021

 

Smaržo pēc pulmeriju ziediem. Tie tiek izmantoti ne tikai tradicionālās dejās kā greznošanās ornaments krāšņajos tērpos. Katru dienu atstājot saviem dieviem ziedojumus, pulmeriju nokritušie skaistie ziedi tiek novietoti blakus altārim. Vīrieši greznojas ar ziediem arī ikdienā- aizspraužot vienu vai varākus aiz galvas lakata. Septiņu nokrāsu ziedi (sniegbalti ar dzeltenu vidu, balti ar dzeltenu vidu, dzelteni ar tumši dzeltenu vidu, dzeltenbalti ar rozā aizmuguri, rozīgi, tumši roža, dzeltenbaltrozā) greznojas ikkatrā pagalmā, tempļa teritorijā vai ceļa malā. Hugo katru rītu un vakaru pārbauda vai mūsu apmešanās vietas mājas pagalmā nav nokritis kāds zieds un lepni nes man rādīt, lai abi kopā izsmaržotos un aizspraustu man aiz auss. Smarža neapnīk, un dienu aiz dienas atkārtojam šo dievišķīgo rituālu, lai atmiņā iespiestos ne tikai ziedu skaistums, bet vilinošā smarža.

Mūsu istabiņas saimnieka runājošais putns
Mūsu istabiņas saimnieka runājošais putns

Nav jēgas braukt uz Bali, ja patieso baliešu kultūru un elpu aizraujošo skaistumu var atrast Nusa Penida. Vēl neizvandīta, vēl neiepazīta, vēl grūti aizsniedzama. Nedēļa mežonīgā paradīzē un es atrodu sev skaistāko, izolētāko pludmali. Atuh pludmale. Lai nokļūtu, jāpavada labs laiks pa līkumotajiem bezceļiem, bet ieguvums ir nenovērtējams. Starp dramatiskiem stāvkrastiem, lejup aizās nepieradinātas plumales slēpj okerīgas smiltis, vientuļas palmas un neticami tirkīzzilu ūdeni. Otrpus kraujai, mērojot stāvu pakāpienu ceļu lejup, paveras skats un vientulīgo Atuh pludmali, kura bēgumam aizvilinot ūdens šaltis, atklāj akmeņaino koraļļu pasauli. Starp akmeņiem simtiem ložņājošu ūdens zirnekļu. Balti raupjas smiltis lūdz tev palikt un stundām vērot pretī slejošo klinti ar šķelto arku. Vērojot klinšu masīvs pārvēršas vecā bruņurupucī. Fonā miglā ietinusies Lombok sala. Pāris ceļotāju vietā, kur viļņi negāž no kājām, skatās zemūdens pasaules kino. Prātā nāk pludmale ar di Kaprio, kas pirms slavas dziesmāmbij noteikti tāda pati. Neiepazīta, bez desmitiem laivu ar fotografēties kāriem ļautiņiem, kas izjauc dabas ritmu ar pārsātinātību un komercializētību. Būt vietā, kas vēl sarunājas ar sevi ir privilēģija. Mēs vienreiz gadā dzeram coca colu iegūlušies starp koraļļu šķembām un gliemežvākiem un nīdējam vēdera baktērijas. Negribas doties projām, bet, kad saule sāk jepup vērties, mēs mērojam stāvo ceļu atpkaļ, lai paspētu mājup pirms iestājas tumsa pavisam. Motorolera gaismas pazudušas tāpat kā Hugo kurpes. Uz neatgriešanos.

dsc_0028 dsc_0064 dsc_0080 dsc_0083 dsc_0087 dsc_0089 dsc_0099 dsc_0103 dsc_0122 dsc_0126

Nusa Penida ievelk un nelaiž prom. Diena tikko kā sākusies. Ir astoņi rītā, kad nopērkam prāmja biļetes līdz ar ofisa atvēršanos un tiekam informēti, ka prāmis atiet desmitos. Dodamies paēst brokastis un deviņos braucot atpakaļ mēs ar acīm pavadam aizslīdošo kuģi. Mūsu prāmis. Tas pats, ar kuru mums jādodas atpakaļ uz Bali. Vienīgais prāmis. Baliešu izpratne par laiku ir nepielūdzama un, lai dienu nepārvērstu par iekšēju dusmu tornādo, mēs atrodam naktsmītni tieši blakus ostai un dodamies uz tālo salas galu, lai apskatītu pēdējo apskates objektu. Un, kā gan var būt dusmīgs, ja jāpaliek paradīzē ar ik mirkli jaunus iespaidus dodošu salu. Auto templis un stavkrasti ar zemes strēli, kas atgādina gigantisku vali. Stāvkrasti un baltās palmu pludmales. Viss liekas jau kaut kur izstāstīts, bet tas viss ir maldinoši. Bildes neattaino pat pusprocentu no iespaidīgā 180grādu leņķi esošās dramatiskās ainavas. Vējš pluinī drēbju kārtu un es ievelku emocijas uz iekšu kā tādu skābekļa balonu, lai nenoreibst galva. Atkal un atkal es pārliecinos par baliešu mīlestību pret dabu un skaisto, kur klints galā saceltais templis vērš skatu pret okeānu un greznojas balto plumeriju zaru ziedos. Tepat zālienā ganās labi koptās govis, fonā klints pauguri ar vidū ūdens izgrebtām arkām. Pagaisušas dusmas un izsalkums tiek aizlāpīts ar gardu cap cay zupu. Zemesriekstu čipši garšo īpaši labi, kad baliešu mūzikas ritmā tiek aizvadītas aizejošās dienas pēdējās stundas. Rīt. Rīt mēs mēģināsim atkal. Šoreiz ar skumjām, kas piezagušās saprotot, ka tas uz neatgriešanos. Bet es zinu, ka atradu to īsto baliešu skaistumu priekš sevis tieši šeit- Nusa Penida.

Mašīnu templis
Mašīnu templis

img_1010 img_1011 img_1012 img_1013 img_1015

Laimīgās govis
Laimīgās govis