Kas ceļaSOMAi vēderā?!

“Es eju tur, kur saule riet un man līdzi viena liela, tukša soma uz kuras var arī snaust,” ir tāda Akurāteres dziesma, kurai bērnībā bieži dungoju līdzi. Dienā, kad bija jāsakravā savas mantas ceļojumam, izrādījās, ka nemaz tik tukša tā soma nebūs. Ietilpināt vienā somā vajadzīgajās mantām ir meistardarbs, ko es laika gaitā mēģināju iemācīties no savas māsas. Tūrisma pulciņš man gājis secen un sava veida taktika nāk tikai ar pieredzi.

Domās iztēlojos vajadzīgās lietas, dzīvē sarindoju tās sev priekšā un galu galā pusi nekur tā arī neielieku. “Gan jau noderēs” ir lietas, kas visdrīzāk nekad netiks izmantotas. Islande ziemā vai Ņujorka pavasarī somas satura saraksts šoreiz izpaliks.

Mēs dodamies uz Dienvidāziju un ņemam līdz:

2 mugursomas, kas iekļaujas terminā “rokas bagāža”.
33 litrīgā Ospray mugursoma Valdasam
35 litrīgā Lafuma mugursoma man

+ultravieglā un salokāmā plaukstas lieluma ikdienas mugursoma priekš fotoaparāta, ūdens pudeles un uzkodām. No tās mēs nešķiramies ne uz brīdi- līdzi ir gan pases, gan norēķinu kartes. Lai ūdens un pretiedeguma krēms vai tualetes papīrs nav jābāž bikšu kabatās.

Kāpēc tikai divas mugursomas?! Un, ko iespējams trijiem cilvēkiem tajās vispār satilpināt?!

@Pirmkārt. Mums tas viss ir pašiem jānes jānes uz savas muguras. Karstumā. Lietū. Vakaros. Rītos. Pat, ja ieraušos tuk tukā un nokļūstu līdz naktsmājām, iespējams tajā dienā janomaina 3 autobusi. Vilciens iebraucis piepilsētā un jānokļūst līdz metro. Un bieži jānes ir arī Hugo. Tā kā viņš ir mūsu trešā “mugursoma”.

@Otrkārt. Nav noslēpums, ka aviokompānijas pelna no papildus produktiem. Ja vienreiz aizlidot uz galamērķi, aizripināt 20kg čemodānus līdz kūrortam vēl ir atpūta, tad veicot neskaitāmus pārlidojumus un trasfērus, papildus summa par somām pielīdzinās aviobiļetes izmaksai.

@Treškārt. Nav jāuztraucas, kur/vai/kad pienāks tava reģistrētā bagāža. Nav jānīkst pie mantu lentas un jāmeklē, kura no somām bija tavējā.

@Ceturtkārt. Sabiedriskajos transportos bieži vieta ir tik, cik ir. Virs galvām šaura novietne mantām un dažkārt apakšējā bagāža ir pārpildīta vai vispār nav pieejama. Papildus tam- ik pa laikam vērot, vai kāds apstāšanas reizēs nedodas prom ar tavu bagāžu.

@Piektkārt. Tas kontrolē. Nav vietas mistiskiem neizmantojamiem suvenīriem, kam nozīme ir tikai tev vai konkrētajā vietā. T-krekls ar uzrakstu Thailand tev tajā mirklī var likties superīgs. Bet atvedot mājās labākajā gadījumā kalpos krāsojot bišu stropus.
Vieta somā ir ierobežota un liek izvērtēt patiešām nepieciešamo.

@Sestkārt. Brīdī, kad kāds aktīvs un skaļš palīgs, izņēmis tavu somu no rokām to jau nes uz autobusu, tuk tuk šoferis skrien mainīt naudu, lai izdotu atlikumu, bērns pie rokas, kaut kur zemē nokrīt rotaļu mašīnas kravas kaste, Hugo saka, ka grib ēst, Valdas aizskrien autobusā meklēt pazudušo vīrieti ar mūsu somu. Visā tajā labi, ja tu atceries, kā tevi sauc. Liekas mantas ir viegli pazaudēt, atstāt, aizmirst un nozagt, jo nespēj kontrolēt visu viena reizē.

Less is more!!!!

Ko man vilkt mugurā?! Cik daudz ņemt līdzi?! Jautājumi maisās galvā nepārtraukti. Kleitas?! Es bez kleitām nevaru! Bet kā es braukšu ar motociklu?! Un musulmaņu zemes?! Ietīties šallē?! Ok, es tur tā. Ko ar Hugo?! Kādus apavus ņemt?!
Ja es būtu zinājusi kaut pusi no mūsu galamērķiem, šie jautājumi būtu mani nogurdinājuši jau plānošanas sākumā. Somas kravājuši esam regulāri, bet nekad neesam bijuši tik ilgu laiku nepārtrauktā ceļā.

Dienvidāzijas reģionā ir lielākoties karsts, mitrs tropu gaiss ar pārsvarā sauso un lietus sezonu. Katrā valstī un pat valstu reģionos laikaspstākļi attiecīgos mēnešos ir atšķirīgi. Ja Kambodžas lietus sezona ir raksturīga ar karstu svelmainu dienas pirmo daļu un spēcīgu lietu pēcpusdienās, tad Filipīnās lietus sezona ir tā saucamā taifūnu sezona, kad lietus ieilgst dienām un sauli aiz mākoņiem var neredzēt nedēļām.

Organizēt

Gluži kā bibliotēkas kartotēkas, organizēšana ir svarīgākais, lai ceļojums nepārvērstos meklēšanas, kišmiša un lietu midzenī. Ja kādreiz es par to pasmietos, atmestu ar roku un zinātu pati, kā ir labāk, tad šodien es bez savas e-bag un drēbju rullēšanai sistēmas no mājas laukā neietu.

Katram sava e-bag jeb auduma soma, kur sarullējas nepieciešamās drēbes.
@Drēbes rullējot nesaburzās tik ļoti kā saņurcītas un iemestas somā
@Aizņem daudz mazāk vietas
@Katru reizi meklējot konkrētu lietu man nav jāizņem visas somas saturs, lai atrastu aizkritušas apakšbikses pie kurpju zolēm

 

Drēbes Hugo

Ņemot iepriekšminēto par karsto tropu gaisu, lielākoties drēbes sastāv no īsroku T-krekliem, šortiem, apakšveļas un peldbiksēm. 2pāri zeķu, kokvilnas garās bikses, kas ir pietiekami siltas, bet mīksta auduma un aizņem maz vietas. UVA aizsargtērps pludmalēm– saule ir ļoti stipra arī, ja mākoņains laiks. Ideāls pret ādas apdegšanu. T-krekls garām rokām. Vasaras pretvēja, lietus kapučonjaka. Un siltā kapučonjaka. Tā kā neņemam līdzi silto cepuri, kapuce pilda šo funkciju. Vasaras cepures, kas ik pa laikam tiek pazaudētas un jāmeklē no jauna.

Ārpus e-bag somas 3 pāri krupju– kroki, kas pēc pāris mēnešiem braucot ar motociklu aizlidoja. Lai arī vispār neatbalstu šos apavus, izrādījās, ka ceļojumam ir vispiemērotākie. Laikā, kad ir dubļi vai lietus vai pludmale, šos apavus var izskalot un uzreiz izžāvēt. Var brist visos dubļos, peļķēs, viegli uzvilkt pašam un ērti. Sandeles. Slēgtie elpjošie apavi ar gumijas zoli, kas ir super viegli un lokās.

Un tas ir viss?! Nudien viss. Kam savu malku uz mežu ņemt līdz?! Birciņās rakstīts- Made in Thailand. Made in Vietnam. Made in Srilanka. Made in Indonesia. Un galu galā Made in China.
Visas vasaras drēbes dažādos līmeņos par niecīgu samaksu ar nopirkt Dienvidāzijas reģionā uz vietas. Ja vēlme pēc kā īpašāka, lielajās pilsētās iepirkšanās centri un zīmoli pārspēj Latvijas veikalu piedāvājumu. Bērns aug. Drēbes tiek saplēstas, sasmērētas un sabojātas. Tā vietā, lai ņemtu līdzi veselu garderobi ar drēbēm, mēs ik pa laikam atjaunojam mantu saturu.

 

Drēbes man

Pārsvarā kleitas. Legingi. Peldkostīms. Jogas garās bikses. 2pāri zeķu. Apakšveļa. Šorti. T-krekls. Siltā kapučonjaka. Un vēl pāris kleitas, ko neesmu uzvilkusi, jo nopirku svētkiem. (Ak, jel, es domāju par priekšdienām).

Ārpus e-bag vēl lietus jaka. 3 pāri kurpju– ekstra vieglās marrell elpojošās slēgtās kurpes. Ar tām es esmu izgājusi džungļu takas, kāpusi vulkānā un izstaigājusi Nacionālos parkus. Sandeles. Iešļūcenes. Nopirktas uz vietas.

 

 

Drēbes Valdasam

Pāris t-krekli, pāris šorti, peldbikses, garās bikses, džemperis, viegla vējjaka, 3pāri zeķu, apakšveļa.

Ārpus e-bag 2 pāri kurpju. Supervieglās un ērtās merrell kurpes un iešļūcenes. Sākumā papildus sandeles, no kurām atvadījāmies.

 

 

Plus
higēnas piederumi caurspīdīgā kosmētikas makā.

Tā kā ceļojam ar rokas bagāžu, lai katru reizi nav jāmeklē caurspīdīgi maisiņi šķidrumiem, izmantojam 3 caurspīdīgus kosmētikas maciņus, ko lidostu kontrolēs var viegli caurskatīt.

Pārsvarā mazos, līdz pieļaujamajiem 100ml tilpumos-
Šampūns
Kondicionieris (ik pa laikam tiek uz vietas nopirkts)
Sejas krēms ar UVA aizsardzību ( sejas krēmu iesaku ņemt no mājām, jo lielākoties Dienvidāzijas valstīs visi krēmi, losjoni, ziepes šampūni ir balinoši. Āzijā iedegums nozīmē dzīvi laukos un skarbos apstākļos, kur esi pakļauts saules iedarbībai. Savukārt sniegbalta āda ir uz ko tiekties- aristokrātisks un līdzināšanās rietumniekiem. Iespējams nopirkt arī tonālo balinošo krēmu. Viss ir iespējams. Arī tas, ka balinošais efekts varētu būt viens no iemesliem sliktajai sejas ādai. Lielākā daļa produktu, kas novietoti kosmētikas nodaļā ir aknes novēršanai.)
Pretapdeguma aizsargrēms (nopērkami uz vietas, bet daudz dārgāki. Iesaku apskatīties vai aizsargā ne tikai pret UVA, bet arī UVB)
Pēc apdeguma krēms. Nopērkams arī uz vietas. Vislabāk saulei apdegušas ādai palīdz līdzekļi ar panthenolu vai alveju- galvenais, lai alvejas porcentuālais lielums produktā ir pēc iespējas lielāks. Tūrisma attīstītās valstīs kā Taizemē un Indonēzijas salā Bali, rietumnieku produkti un līdzekļi ir lielā daudzumā un izvēlē, savukārt citās valstīs šie produkti ir lielākajās pilsētās vai attiecīgi par augstu samaksu.
Panthenol forte krēms 6% (Ideāls krēms pēc saules, vēja vai ārējiem apstākļiem, kas kairina ādu. Atdzīvina un pabaro ādu)
Matu serums
Zobu pasta/zobu birstes (ik mēnesi atjaunots)
Roku dezinfekcijas šķīdrums
Dezodorants
Pretodu līdzeklis (Ir speciālie ar Deet, bet vislabāk pirkt uz vietas. Teiksim Taizemē ir liela iespēja izvēlēties pretodu līdzekļus gan ar DEET, gan dabiskos kā citronellu. Hugo speciāli sūtījām no ASV dabisko Badger aizsargkrēmu Antibug balm ar citronellu un rozmarīnu. Ļoti laba kompānija, kas izgatavo krēmus no dabīgajām eļļām un sastāvdaļām)
Ik pa laikam tiek izmēģināti vietējie produkti- matu dabīgās eļļas vai matu kapsulas, bērnu dabīgās ziepes utt.
Skuveklis (nopērkams uz vietas)
Higēnas preces (nopērkamas uz vietas)
Zobu diegs

Zāļu maks (lasīt iepriekšējā rakstā tā saturu) http://pasaulesberni.com/index.php/2016/10/19/celot-ar-gimeni-musu-stasts/

Mans mini komsētikas maks– acu ēnas, acu zīmulis, ķemme, matu rotas, mini lūpu balzāms + higēniskā lūpu krāsa. (Noderīga pēc vējainas kalnu pastaigas vai vētrainas okeāna dienas).

Pieres lukturis– Saulriets pienāk ātri- ap 18.00 vakarā. Noder arī, kad jāceļas naktī, lai dotos teiksim kalnos vai apskates punktos. Lasot grāmatu telšu nometnē vai vietās, kur ierobežota vai pazudusi elektrība.

Grāmata. Visbiežāk viena un mainīga. Ceļotāji viesu namos apmaina, atdod vai nopērk grāmatas, ko nākamie aizņemas, iemaina tālāk. Lasu angļu valodā, diemžēl latviski neesmu vēl atradusi kādu eksemplāru, izņemot žurnālu Filipīnās.
6mēnešus līdzi Hugo grāmata “Stāsti par tīģeri”. Kur vēl labākas pasakas, kurās ir varoņi ir ziloņi, tīģeris, kuģi, vilciens. Ceļojuma grāmata. Man mīļa. Atstājām to Kambodžas viesu nama grāmatu plauktos. Varbūt kādam ceļotājam noderēs.

Kafija un Vjetnamā iegādātais kafijas taisītājs. Ikdienas nepieciešamība. Plus piena pulveris. Ik pa laikam tiek atjaunots. Ir brīži, kad somā līdzi ir 4 kafijas pakas no Indonēzijas un Vjetnamas.

Pēdējā laikā iegādāti tādi suvenīri kā godži ogas, kas daļa saujaukta ar Ķīnas zaļo tēju ir pēcpusdienas rituāls.

Ergosoma

Super vieglie ceļojuma dvieļi

Kokvilnas palags, kas izmantots kā sega, kad sabiedriskā transportā caurvējš, vai kā gurnu apsējs, šalle vai sildītājs.

Kodu kalkulators un bankas kartes

Fotoaparāts un tā soma

Saulesbrilles un futlāris. Sašvīkātas brilles ir izmetamas laukā. Dienās, kad pēc tām nav nepieciešamība futlāris lieti noderēs.

Uz vietas pirkta snorkelēšanas maska. Snorkelēt mums patīk, tāpēc Malaizijā nopirkām savu snorkelēšanas masku.

Ipad. Pirkts speciāli ceļojumam Taizemē. Kāpēc Taizemē?! Apple veikali atrodas visā pasaulē, kur ir droši pirkt viņu izstrādājumus. Taizemes 7% nodokli var viegli atgriezt, kad izbraucot no valsts lidostā aizpilda nepieciešamās veidlapas. Cena ļoti izdevīga. Ilgi svārstījāmies, vai ņemt līdzi macbook. Lai arī viegls, tomēr daudz smagāks kā tablete. Ir bijis, kad neesam droši par viesu namu uzticamību un ņemam visu svarīgāko līdzi somā. Jā, arī 2dienu kalnos kāpelēšanā. Tad katrs grams ir svarīgāks, lai nebūtu jālādējas uz sevi un apkārtējo pasauli ik pa minūtei. Ja rakstīšana lielākiem darbiem liekas apgrūtinoša tabletē, ideāli ir iegādāties klaviatūru vāciņus. Gandrīz kā mini dators un darbi turpinās.
Mīnuss. Mazā atmiņa. Ak, jā, pasaulē nekas nav ideāls. Kur likt bildes?! Arī cieto disku atstājām mājās. Kādu laiku pacilāju rokās. Nē, negribu ņemt līdzi. Risinājums bilžu saglabāšanai ir, piemēram, google drive, kur ielādētās bildes pēc tam pieejamas no jebkuras pasaules malas. Arī tam ir savi mīnusi. Zinu, kā ir, kad zaudē visu informāciju, kas bijusi datorā.
Piedevām, mēs nestrādājam attālināti un dators ir vairāk saziņas un izklaides nepieciešamība. Tādā gadījumā būtu daudz savādāka tehnikas izvēle un lietošanas vajadzība.

Telefons. Viens. Un gandrīz jau atstiepis kājas (lasīt: ekrānu). Nedēļu pirms došanās prom no mītnes vietas, Valdasa telefona ekrāns pārstāja strādāt. Pēdējā brīdī pēc ekrāna maiņas tas izrādījās nederīgs. Sākumā paņēmām līdzi veco blackberry, līdz tas sadalījās pa daļām pavisam. Manējam nejauši tika sadauzīts ekrāns, bet tā kā tas vēl darbojās pieņemami, mēs iztiekam bez jauna. Izrādās, ka mākam dzīvot kā vecajos laikos, kad pazušanas gadījumā satiekas iepriekšējā vietā. Ir gadījušies pārpratumi, kā piemēram- katrs gaida vienā vietā, bet dažādos stāvos, vai papildus meklēšana citā virzienā, bet tie ir dzīves sīkumi. Virtuālajā laikmetā saziņa ar mājām ir caur whatsapp, messenger, skype, e-pastiem, video zvaniem un ierakstītiem balss sūtījumiem, tāpēc telefons kā telefons mums nav nepieciešams.

Ikdienas aplikācijas:

  • Navigator- offline karte. Ja sākumā kaitināja un punktu meklēšana likās sarežģīta, tad nonācām līdz līmenim, ka Bali ceļojumu plānojām tikai pēc šīs aplikācijas. Par vērtīgu atzīstu ievērojamos punktus un skatu punktu zīmes, pēc kurām var viegli salikt kontrolpunktus un izveidot attiecīgu ceļojuma maršrutu.
    Braucot ar motorolleri, es sekoju kartei un sniedzu informāciju par pagriezieniem Valdasam. Lai arī dažas kartes ir vecas un neattaino patieso situāciju uz ceļiem, tas ir pietiekami niecīgs skaits, lai traucētu ceļojumam. Ātri var uzzināt atrašanās vietu teiksim braucot autobusā un sekot līdzi ceļiem. Noteikti ir daudz labākas aplikācijas, bet šī ir personīgā pieredze, kas mums ir noderējusi.
  • Andro money. Ikdienas tēriņu aplikācija. Palīdz iekļauties budžetā, salīdzināt izdevumus utt.
  • Drive. Bilžu uzglabāšana.
  • WhatsApp. Saziņa ar draugiem un ģimeni. Video un balss ziņas, bildes.
  • ExpressVPN. Tikai Ķīnai, IP adrese no citas lokācijas vietas, jo Ķīnā google.lv, facebook.com ir nobloķētas.
  • booking.com aplikācija. Daudz ātrāk var atrast informāciju par nakstmītnēm.
  • XE exchange. Ātra konvertācija, lai saprastu, kur pašlaik attiecībā pret ceļojuma valsti atrodas pounds, euro vai dolārs.
  • Banku aplikācijas, lai sniegtu informāciju, kur atrodamies. Un ātrākai piekļuvei konta informācijai, pārskaitījumiem utt.

Lādētāji

Dokumentu mape. Pases, apdrošināšanas kopija ar kontaktinformāciju. Visu 2 pases bildes priekš vajadzīgajām vīzām, lai nav jāmeklē uz vietas, jāstāv rindās uz robežas, lai nofotografētos.

Pildspalvas. Maniem pastkaršu vēstījumiem. Mini izmēra krītiņi un zīmuļi Hugo.

2lietus pārvalki mugursomām. Izmantojam ikdienā. Somas sabiedriskajos transportos tiek vazātas pa grīdu, mestas laivās, uz zemes un nokļūst visās citās neiedomājamās vietās.

 

Rotaļlietas. Līdzi ir parasti viena lieta, kas ik pa laikam saplīst, pazūd, noklīst. Visbiežāk kravas mašīna, kas iztur kilometriem garos braucienus pa ietvēm, granstceļiem un celiņiem.

Lietas, kuras nesaprotamu iemeslu dēļ glabājas mugursomā, bet vēl nesaprotamāku iemeslu pēc no tām neatbrīvojamies.

Kārtis. Ir bijis, ka dienām no vietas spēlējam grupu kāršu spēles ar draugiem. Pludmalē, ar krēsliem sēžot ūdenī, ciemos un viesos, mājās, jau pieminētajā Jaunajā gadā. Tas arī viss. Vilcienos spēlēsim, kad nebūs ko darīt. Realitāte- neesam izņēmuši ne reizi no iepakojuma.

Maza slēdzene ar kodu. Paredzēta hosteļos, kur ir savi skapīši, bet dažkārt nav slēdzeņu vai ir tās jāiegādājas par samaksu. Šis stāsts kaut kā dziļi iespiedies no paziņas, kas sešus mēnešus ceļoja pa Dienvidameriku. Mums kā ģimenei izdevīgāk ir ņemt atsevišķu istabu nevis gultas vietu kopējā hosteļa telpā, līdz ar to slēdzeni neesam izmantojuši ne reizi.

Acu aizsegs. Paredzēts lidostās, lidmašīnās, lai spilgtā gaisma netraucē naktsmieru. Laikam esmu par slinku, lai to ņemtu laukā, kad nepieciešams. Nav izmantots ne reizi.

 

dsc_0009