Zhangjiajie dabas parks. Ķīna

Galamērķis: Zhangjiajie dabas parks
Galamērķis: Zhangjiajie dabas parks
Atrašanās vieta : Hunaņas province, Ķīna
Ieejas maksa: CNY 245(sezonā 01.03-30.11), CNY 130 (nesezonā 01.12-februāra beigas). Biļete derīga 4dienas. Papildus samaksa par gaisa vagoniņu, liftu. Bērniem zem 1.30m bezmaksas.

Dienās, kad slavenākās tūrisma vietas dabas kaitējuma dēļ, ko nodara agresīvs tūrisms, ver ciet savas durvis, masu kultūrai ir īpaša ietekme uz zemeslodes saglabāšanu vai iznīcināšanu. Holivudas filma “Avatar”, kurā zili ārpasaulīgi cilvēku mutanti cēli laidās pār paradīzes kalniem, atnesa slavu Zhangjiajie Nacionālajam dabas parkam.
Paši filmas autori gan atzīst, ka slavenie peldošie kalni esot radīti ietekmējoties no dažādiem pasaules kalniem, un Tianzi kalni esot tikai daļa no tiem. Bet tas vairs ķīniešiem nebija svarīgi. Visās reklāmās ar kalnu torņiem tiek pieminēts “Avatar”, bildes ar zilajiem radījumiem un pat daļa nosaukti par “Avatar kalniem”. Wulyan ciemata centrā atrodas milzu strūklaka ar peldošajiem kalniem un avatariskajiem tēliem. Tūkstošiem cilvēku ik dienas steidz staigāt gar kalnu aizām, korēm un pakājēm. Popularitāte, it īpaši pašu ķīniešu starpā, augusi tieši pateicoties “Avatar” filmai. Kādu ietekmi tas atstās gadu gaitā uz ekosistēmu, var tikai minēt. Atliek cerēt, ka tas nebeigsies tāpat kā Taizemei, kuras pludmales kļuva slavenas pateicoties tādām holivudas filmām kā “Pludmale” un “Džeims Bonds”. Pavisam nesen nācās slēgt tādas paradīzes pludmales kā Koh Khai Nok, Koh Khai Nui un Koh Khai Na lielā apmeklētāju pūļa dēļ. 80% koraļļu ir uz iznīkšanas robežas. Simtiem laivu, kuru enkuri sadragā koraļļus, snorkelētāji un nirēji ar pleznām un neapdomīgie, kas kāpj uz koraļļiem, vai nolauž kādu suvenīriem. Tas viss novedis pie piekrastes mikrofloras un faunas iznīcības. Nesen ASV Oregonas parkā tūristi iznīcināja desmitgadēm stāvējušo akmens kārtojumu Duckbill.

Zhangjiajie Nacionālais dabas parks ir daļa no Wulingyuan scēniskā reģiona (397.5 km2). Dayong pilsēta, kas ir pārdēvēta par Zhangjiajie rada maldīgu saistības priekštatu. Patiesībā pilsēta no Nacionālā meža parka atrodas 40km attālumā. 4,810 ha lielajam parkam ir piecas ieejas, tāpēc izvēlēties apskates maršrutu nenākas viegli. Iebraukuši ar nakts vilcienu Zhangjiajie pilsētā, mēs uz pāris stundām iestrēgstam informācijas centrā. Angliski šeit nerunā, toties mēs tiekam pie vizuālas parka kartes ķīniešu valodā un cītīgi urbjoties attēlos, es mēģinu izprast sarežģīto ceļu loģistiku. Trīs gaisa vagoniņi, pasaulē augstākais stikla lifts, vilciens un minibusi pa parka teritoriju. Mēs dodamies uz tuvāko Wulingyuan ciematu, lai nākamajā rītā dotos uz tuvāko parka ieeju. Agrie rīti ir vienīgais veids kā apiet pūļus, nestāvot stundu garās rindās. Biļete ir derīga četrām dienām, jo parka teritoriju nav iespējams apskatīt vienā apmeklējumā.
Nacionālās brīvdienas vēl nav sākušās, un bez rindas nopērkot biļetes, mēs tiekam pirmajā autobusā, kas aizved uz gaisa trošu vagoniņu. No turienes sākas pastaigu takas ar skatu tornīšiem un Tianzi kalna virsotnēm. Nacionālā parka izpētei nepieciešamas vairākas dienas, tāpēc, lai neuztrauktos par tikšanu atpakaļ ielejā, mēs nakti paliekam pašā Nacionālā meža parka vidienē. Rezervētais hotelis nekur nav atrodams un pēc stundas maldīšanās izrādās nemaz neatrodas šajā parkā. booking.com un google.com Ķīnā nevar ticēt, pat ja ir apiets bloķētājs. Mēs kancelējam rezervāciju un brīnumainā kārtā tikai uz vienu nakti atrodam jauniešu hosteli. Parka teritorijā naktsmītņu skaits ir limitēts. Vieta ir ideāla priekš vakaras pastaigas un pavisam klusiem un neapmeklētiem parka nostūriem.

Dodamies augšup ar gaisa vagoniņu
Dodamies augšup ar gaisa vagoniņu

dsc_0033

Rudens noskaņās
Rudens noskaņās

dsc_0083 dsc_0136
Noliekam mantas un dodamies klusāko taku izpētē. Pāris kilometru pa vientulīgu ceļu, garām koka bunduļos izveidotiem bišu stropiem, kalnu kazām un zemnieku mājām. Lejup aizā paveras rīsu lauks, kas kontrestē ar kalnu korēm un asajiem torņiem. Dzestrajā gaisā skatu torņos mēs esam vienīgie, kas skatās uz pretējo stikla liftu, kas ieskauts kalna dzīlēs. Smaržo priežu skujas un čiekuri maisās gar kājām. Apsēdušies pakāpienu nojumē, mēs ieslīgstam apkārtnes ainavā līdz liekas, ka šeit būts jau patiesi sen. Krēslo, kad atgriežamies mūsu naktsmītnē un pēc tvaicētu pelmeņu vakariņām ieslīdam elektriskajā segā. Kalnos ir vēss, apkures nav, bet zem sildāmās segas sajūta, kā ziemas dienās mājās. Šeit ziemas mēnešos apkārtne tiek ieputināta sniegā. Zemās temperatūras un kalnu galos augošie koki ar saknēm klintīs veido eroziju, kas ietekmējis īpatnējo torņu formu.
Nākamajā dienā, pirms dodamies uz tūristu skatu punktiem, uz pāris stundām mēs mērojot simtiem pakāpienu nokļūstam tūristu vismazāk apmeklētajā daļā. Viens no apskates objektiem ir klintī izveidojies akmens tilts. Turpat netālu imperatora krēsls- mazs balkons, no kura uz visām pusēm paveras kalnu smailes ar dziļām aizām. Bez pārdevējas ar kaltētām sēnēm, dažādām tēju šķirnēm un oglēs kūpošu tējkannu, mēs esam vienīgie apmeklētāji.

Ķīnas paparazzi
Ķīnas paparazzi
dsc_0221
Rīsu terases un sarkanais cilvēciņš
dsc_0224
Rīsu terase aizas malā

dsc_0256 dsc_0264 dsc_0296 dsc_0305

AUgstākais lifts kalnos
AUgstākais lifts kalnos
Vakariņās tvaicēti pelmeņi ar etiķa mērci
Vakariņās tvaicēti pelmeņi ar etiķa mērci

Pēc pārdesmit minūtēm, kad sasniedzam vispopulārāko tūristu apmeklēto skatu punktu, neticās, ka dienas pirmo daļu esam pavadījuši tete a tete ar Zhangjiajie kalnu korēm bez citiem lieciniekiem.
Cilvēku masas, kliegšana un grūstīšanās. Vēlēšanās mežs ar sapņu domām sakārtām sarkanajās lentēs.

dsc_0021

Dabīgais klinšu tilts
Dabīgais klinšu tilts
Imperatora krēsls
Imperatora krēsls

dsc_0088 dsc_0094 dsc_0098 dsc_0108 dsc_0128 dsc_0140 dsc_0143 dsc_0145 dsc_0148 dsc_0150

Tilts pār aizu
Tilts pār aizu

Mēs steidzamies. Nakstmājas parka vidienē vairs nav pieejamas, līdz ar to mums šodien jāmēro garais ceļš atpakaļ uz Wulingyuan ciematu. Divās minūtēs 330m garais lifts, kas ir pasaulē garākais nogādās no kalnu virsotnēm līdz pašai apakšai.Tas ir viens no populārākajiem apskates objektiem. Lai izvairītos no pūļiem, mēs dodamies pa neskaitāmām kāpnēm lejup- caur mērkaķu birzi. Baros tie lēkā koku zaros, seko gar taku malām un spēlē mērkaķēnu spēles. Kāpnes liekas nebeidzamas un vietām ceļš zemes nogruvuma dēļ apraujas.
Ik pa laikam vietējie piedāvā par samaksu šo kāpņu ceļu mērot bambusa krēslā uz divu vīru muguras. Saguruši un izmisuši ceļotāji mēro ceļu augšup, mums pretējā virzienā un atliek vien priecāties, ka mēs dodamies lejup. Pēc gandrīz stundas gājiena lejup, mēs nonākam ielejā. Zelta putu upe atklāj savu akmeņaino dibenu, rudenī tās tērce gandrīz izsīkusi. Vietām sakrautas akmens torņu piramīdas. Mēs esam nonākuši kalniem pie kājām un apkārt paveras pavisam cita ainava.

img_1792 dsc_0203 dsc_0235 dsc_0096 dsc_0211 dsc_0264 dsc_0272
Tālāk seko brauciens ar autobusu atpakaļ uz Wulingyuan un pāris stundas nakstmītnes meklēšana. google.com arī šoreiz mūs pieviļ un tikai ar atsaucīgu iedzīvotāju palīdzību mēs atrodam rezervēto gultas vietu. Saimnieks ienes istabā trauku ar milzu vīnogām, kas audzētas šajā reģionā. Laipni lūgti! Esam ātrā gaitā nogājuši 10h. Spēks pietiek tieši tik daudz, lai atrastu, kurā pusē spilvens un sega. Un avatarisks sapņot laiks var sākties.

 

 

 

Publicēts :

http://www.delfi.lv/turismagids/es-celoju/pasaules-berni-piedzivojumi-kinas-skaistakaja-dabas-parka-avatara-kalnos.d?id=48153705